Vizyon oluşumu

13 August 2018/Yazılar

İş hayatında içinde bulunduğumuz  takımlarda maksimum başarı kavramına ne kadar aşinayız?

Takım koçluğu sırasında birlikte çalışma şansı yakaladığım arkadaşlarımdan, çalışmamızın başında zaman zaman şu yorumla karşılaşırım;

“Bizim aramızda hiç sorun yok ki. Yıllardır beraber çalışıyoruz. İş dışında da sosyal aktivitelerimiz var. Hatta ailecek görüşüyoruz. Eee, hedeflerimizde tutuyor. Daha ne.?”

Yukarıdaki gibi bir tepkiyle karşılaştığımda, içtenlikle tebrik ettikten sonra, büyük bir heyecanla onlara şunu soruyorum;

“Bu kadar mükemmel anlaşan bir ekip olarak, çalıştığınız uluslararası organizasyonun iş yapış şekline hangi katkıları yaptınız?”

Çalıştığımız kurumların sattığı ürünler, operasyonel iş akışları, iç kontrol kuralları vb herşey bilinçli çatışma aşamasına gelmiş, bu sayede içlerindeki yaratıcı düşünceye kavuşmuş takımlar tarafından oluşturuluyor. Bizim ülkemizden yada çalıştığımız uluslararası şirketten dünyaya yayılan kurallar, ürünler, projeler, iş yapış şekilleri vb olması için yaratıcılığımızı kısıtlayan, çocukluğumuzdan beri hayatımızda olan bu tip anlayıştan kurtulmamız gerekiyor.

Vizyon başka türlü oluşmuyor.

Add comment