“Güven, işler kızıştığında gereklidir.”

13 August 2018/Yazılar

 

Aristo’ ya atfedilen bir söz vardır; “Güven, görüş ayrılığı ortaya çıktığı zaman gereklidir.” der. Görüş ayrılıklarının ortaya çıkması, beraber çalışan insanların “takım“ haline gelebilmesi için önemli bir aşama. Buna daha sonraki yazılarda değineceğim. Gelin şimdi, geçen yazımda ismen bahsettiğim, John Gottman’ ın ifadesiyle takımda güven olmadığında ortaya çıkan “mahşerin dört atlısına” birkaç cümle ile bakalım.

Suçlama, ilişkide olduğumuz kişinin direk kişiliğine yönelik olarak yapılan bir saldırı olarak ortaya çıkar. “Her zaman geç kalıyorsun, çok sorumsuzsun” demek yerine, “Son iki toplantımıza zamanında gelemediğini gözlemledim. Bu sorunu çözmek için ne yapabiliriz?” diyerek sadece davranışa odaklanmak gerekir. Takımdaki ilişkide uygulandığında sadece uygulanan kişi üzerinde değil tüm takımda yıkıcı bir etkisi olacaktır.

Savunma, saldırıya karşı geliştirilen bir yol olsa da aynı zamanda bir çeşit suçlama olarak da kabul edilir. “Benim değil, senin hatan” demek, iletişimsizliği beslemekten başka bir işe yaramayacaktır. Dale Carnegie’ in, Liderlik başlığına hitap eden, 24. Prensibi; “Eleştirmeden önce kendi hatalarınızdan söz edin.” demektedir. Savunma yerine kendi duygularımızın farkına varmak önemlidir. “Sen bilgileri eksik verdiğin için raporu yetiştiremedim” yerine, “Daha ısrarcı olmalı ve hatırlatmalıydım” demek farkındalığı arttırır.

Duvar Örme, tartışmaların, suçlama ve savunmanın arttığı yerde diğer takım üyelerinde bu tarz bir “kendini kapatma” ile karşılaşılır. Diğer iki atlının koşturduğu ortamlarda görülür ve maalesef takımın verimliliğini çok düşürür. Üstelik uzun süre de fark edilmeyebilir. Böyle durumlarda biraz ara vermek ve pozitiviteye yönelmek gerekir. İlişkilerde en derinde kalan bir toksik iletişim tarzı olduğundan, takım koçluğu süresinde açılması zaman alan bir iletişim sorunudur.

Hor görme; alay etme, isim takma, espri başlığı altında aşağılamayı içerir. Bu durum takımların sonunu en çabuk getiren toksik iletişim kalıbıdır. Jest ve mimiklerle de yapılabilir.

Patrick Lencioni, ideal takım ın özelliklerini şöyle vurgular;
1.Birbirlerine güvenirler.
2.Fikirler etrafında sansürsüz çatışmaya girerler.
3. Kararlara ve eylem planlarına bağlı kalırlar.
4. Planları yaşama geçirme konusunda birbirlerinden hesap sorarlar.
5.Ortak sonuçlara ulaşma meselesine odaklanırlar.
İdeal takımların üyesi olmanız dileğiyle..
Saygılarımla,

Add comment