Takım Koçluğu

Takım Olarak,

başarmak isteyeceğiniz ortak  hayaliniz nedir?

 

Takım Koçluğu, 

bu hayali ortaya çıkarmaya ve

takımınızın büyük başarılar elde etmesine

yardım ediyor.

Takım Koçluğu Neyi Amaçlar?

Kurumsal hayatta, bir araya gelmiş ve ortak bir hedef için çalışan tüm grupların, potansiyellerinin en üst seviyesine ulaşmalarına yardım eder.

Takım Koçluğu Nasıl Çalışır?

Uluslararası Koçluk Federasyonunca sertifike edilmiş, Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu, (ORSC) araçlarını kullanır. ORSC bünyesinde bulunan onlarca teknik vasıtasıyla, takımı oluşturan üyeler arasındaki “ilişki sistemi” tanımlanır. Takım Koçu bu ilişki sistemini takımı oluşturan üyelere aynen gösterir. İlişkinin nasıl olduğu, neye ihtiyacı olduğu, nelerin farklı yapılması gerektiğine takım kendisi karar verir.

Takım Koçluğu Ne Sağlar?

Uzun süredir birlikte çalışsalar ve arkadaşlığa dayalı bir ilişkileri olsa bile, bu takım olmak adına küçük bir adımdır. Aristo’nun ifadesiyle; “Güven, işler karıştığında gereklidir.” Gerçek anlamda “takım” olmak için kanıta dayalı fikir çatışmalarının olduğu, kuralların üyeler tarafından yazıldığı bir ortam gerekir. Bu ortamın sağlanması için gerekli tüm araçlar ORSC araçları içerisindedir.

Takım Koçluğu Nasılır Yapılır?

Genellikle, her biri 3 er saatlik 4 seanstan oluşur. Seanslar öncesinde basit bir açık uçlu soru seti ile takımın düşünceleri alınır. İlk seans, üyeler arasındaki ilişkinin somutlaştırıldığı, takımı oluşturan tüm seslerin dinlendiği, ilişkinin ihtiyaçlarının, değişim taleplerinin tespit edildiği bir oturumdur. Diğer seanslar da ihtiyaca göre ilerler ve gündem takım tarafından tespit edilir. İhtiyaca göre seans sayısı arttırılabilir.

Takım Koçluğunun Prensipleri Nelerdir?

  • Takım Koçluğunda müşteri ilişki sistemidir.
  • İlişki kendi doğasında, bir zeka ve yaratıcılık barındırır.
  • Koçluk, takımı oluşturan üyeler yerine, tüm ilişki sistemine yapılır.
  • Değişim yönetimine ve değişime olan ihtiyacı gösterir.
  • Bireysel farklılıkların gücünden yola çıkar.
  • İçselleştirilmiş ve bilinçli dizayn edilmiş bir takım vizyonu yaratılmasına yardımcı olur.
  • Takım üyeleri arasındaki farklı gerçeklik seviyeleri tespit edilir.

Takım olmak, üyelerinin tek tek yapabileceklerinin toplamından daha yüksek sonuçlar almak demektir.

.