Müşterilerinize ayna tutarsanız kimi görürsünüz?

12 August 2018/Yazılar

Kurum kültürü, tepe yönetimden çalışanlara kadar tüm şirketi etkiliyor. Dört kişilik bir çekirdek ailede bile herkesin kendini ifade etmek istediği günümüzde, binlerce kişinin bir arada olduğu kurumsal büyük ailede herkesin düşüncelerine önem vermek kaçınılmaz oluyor.

Hiyerarşik bir kültürün ağır bastığı yapılarda her şey ağır prosedürlerle ilerlerken sistem insanı ihmal etmeye başlıyor. Sonuçta insiyatif alamayan, yaratıcılığını kaybetmiş ve mutsuz çalışanlar ortaya çıkıyor. Müşterilere de aynı şekilde yansıyor.

Pazar kültüründe ise her şey fazlasıyla müşteri odaklı hale geliyor. Şirket çalışanları kendilerini en arka planda hissetmeye başlıyor ve motivasyonları geriliyor.

Aile kültüründe yönetimde koçluk ve mentörlük bazlı uygulamalar daha sık görülüyor. Tüm çalışanlar kendilerini büyük ailenin parçası gibi görüyor. Kendilerini değerli hissettiklerinde müşteri deneyimlerine olumlu yansıyor.

Esnek kültürlerde, çalışanlar, yaratıcı ve çözüm odaklı bir organizasyonun parçası olarak merkezde yer alıyor. Müşterilerden gelen taleplere insiyatif kullanarak en iyi çözümü getirebiliyorlar.

2009 ekonomik kriz yılında yenibiris.com sitesi çalışanlara uyguladığı ankette şu soruyu soruyor;

“Krizde çalışanların moralini yükseltmek için tepe yönetiminiz ne yaptı?”
%6,1.. iyi bir liderlik gösterdi.
%5,6.. bir şeyler yapmaya çalıştı.
%26,6.. hiçbir şey yapmadı
%61.7.. aksine moralimizi bozdu diyor.

Hayranlık uyandıran müşteri deneyimleri, kurum kültürünüzün ana parçası olan çalışan deneyimlerinin bir yansıması olarak görülüyor. Müşterilerinize ayna tuttuğunuzda karşınıza çalışanlarınız çıkıyor.

Add comment